[ČESKY] [ENGLISH] [DEUTSCH][PO NAŠÉM]
Studio ŠOPA
Menu
Aktuální články
Archiv zápisků
Poslední komentáře
Hledání

Všechno bylo jinak

Tak konečně jsem se dostal k aktualitě. A bylo toho tento týden opravdu hodně. Hmmm, čím začít? Tak vemu to na "přeskáčku". Taková zvláštní událost se odehrála ve čtvrtek, kdy jsem byl odvezen do Prahy, do klubu Exit na Chmelnici. Bylo zde koncertní vystoupení kapel Sad Harmony, Dying Passion a Apatheia v rámci tour "Spící zedník" (en. Sleepwallking, sk. Spiaci murár). Odvoz byl luxusní. Před domem přistavená Škoda SuperB, 2,8l benzín, klimatizace, CD přehrávač, Airbagy snad všude, aj volant to mělo. Za volantem grafik Michal Roman (CoverDesign Sad Harmony a připravované CD Free Fall). Zde se můžete podívat na některé Michalovy práce. Prostě paráda. Po cestě do Prahy, která trvala neobyčejně krátkou dobu (samozřejmě Michal jel dle silničních předpisů: obec min. 50km/h, mimo obec min. 90km/h a na dálnici jsme šli až na min. 130km!) jsme probrali snad všechno, co se probrat dá. Hudbu, grafiku, auta, baby, auta, hudbu, grafiku, sýry, prostě všecko. Cesta opravdu ubíhala. Michale díky za luxusní a bezpečnou jízdu!

Do Prahy jsme dorazili načas. A koho to nevidíme! Okolo třípatrového domu chodí pět chlapíků s hlavou zdviženou nahoru, obdivující tyto mrakodrapy. Tak jsme se samozřejmě hned přidali a čuměli s nimi. Toto prostě na Horňácku nemáme. Občas na nás hůkla jakási sviňa (vypadalo to jak malý vlak.... cha, máme větší vlaky tady) a že teda v klubu ještě nikdo není, tak že se podíváme ještě na ten hokej či co (později ze členů Sad Harmony vypadlo, že na dveře klubu tlačili. Měli tahat). Nicméně, jeden gól jsme viděli. Bohužel do naší branky. Nejvíce to vzalo Biliqa. Byl nasr... celou cestu. Prý o tom gólu věděl už od rána. Pak jsme se pomalu přesunuli do klubu (přes glajzy jsme šli rychle, pěkně sviňským krokem).

V klubu byl nový aparát, tudíž sem nehleděl na Allen&Heath, nýbrž na mix Carvin. Aparaturu italské výroby Extremo jsem viděl poprvé v životě. Bedny nehráli zle. Ale po zvukové stránce jsem z toho večera moc dobrý pocit neměl. Mix umístěný v rohu klubu je opravdu nešťastné řešení. Tam jsem měl pocit, že mě basy totálně rozstřelí a před podiem to znělo, jako kdyby subwoofery nehrály. Dost jsem se toho večera nachodil. Mix Carvin měl všechno, co má správný klubový (a nejen klubový) mix mít. V klubu je 24 vstupá verze. Jen jeden drobný detail, ale ono je to o zvyku. Šířka záběru parametrického EQ (tzv. Q-čko) u tohoto mixu je opravdu úzká. Tudíž hodně záleží na tom, jaký mikrofon je připojený na vstupu. V tomto byl malinko háček, protože jediné mikrofony, co trochu stály za řeč, byly mé oblíbené zpěvové Shure SM58. Aspoň poučení pro příště: mikrofony příště beru svoje. Efektový rack v sobě skrýval dva efektové procesory: TC elektronic M350 a Lexicon MPX 110. Efektíky naprosto v pohodě. U Lexiconu klasické přehledné ovládání. Na další věcičku v racku jsem hodně dlouho hleděl jak "vyoraná myš". Osmi kanálový Gate/Compressor fy Alto. Parádní věcička, snad 3U výška, ale... Ale trochu nepochopitelné ovládání. Už jen tlačítko s názvem BypassComp. Můj selský dědinský rozum velí: při stisknutí tlačítka s daným názvem aktivuji tento popis. Tudíž při stlačení vypnu kompresor. Omyl. Kompresor se při stlačení tlačítka BypassComp zapne! Zvykl jsem si. Dále byl v racku 1/3 oktávový dual-mono EQ zapojený do master insert a čtyři mono 1/3 oktávové EQ pro monitory. Co se týče aparatury v klubu Exit Chmelnice, musím konstatovat, že oproti poslední návštěvě tohoto klubu v lednu se hodně zlepšilo. Jak výbavou, tak perfektním přístupem nového zvukaře. Musím poděkovat zvukaři z Exit klubu, za excelentní support. Díky moc!

No a jak to teda celé dopadlo? První hrála Apatheia, pak Dying Passion a nakonec Sad Harmony. A kdo jak hrál? No, použiji jednu větu z Murphyho zákonu pro muzikanty: nikdy se neptejte zvukaře, jak se mu to líbí. Od mixu se toho pozná dost. Nemyslím tím nějaké chyby. To jsem ani nikdy na koncertě nehodnotil a ani nikdy nebudu hodnotit nebudu. Nejdůležitější je atmosféra a ta, i přes nevalnou účast návštěvníků koncertu, byla parádní. Ten večer všechny tři kapely vyhrály na plné čáře!
Bylo zde přítomno opět hodně krajanů, které jsem rád viděl a prohodil pár vět, mezi jinými: starší z Karlíků s ženou, Jiří Fojtík z Egotrip s přítelkyní, Laďa "Ladič" Čumba s pivem... krásný to večer.

Pondělí. Tak v pondělí jsme si dali "scuka" s HuDr. zde v Lipově, v nahrávacím studiu Šopa. Vzali jsme velkou vařečku a míchali jsme a míchali a pak jeli na oběd. HuDr. měl ten den veeeeelikánskou chuť na polévku. Polévka nebyla. Prý jsme přišli pozdě. Tak jsme to dali i bez polévky. Jenže...! Při konzumaci prvního a jediného chodu si k nám přisedl "kamarád", majitel "Jediné traktorystycké v Lůce" a co nevidíme: polévka! Nechápavě jsme tudíž dojedli chod a na zpáteční cestě jsme protestně zastavili v obchodě a protestně jsme si koupili jakože druhý chod. Aj čokoládu myslím. A né jednu. V úterý jsme plynule pokračovali v mixu SDOS. Odpoledne kluci pak odjeli k vůli pracovním povinnostem a já pokračoval v mixu. Míchal jsem. Pořád. Až mě pak (o půlnoci) asi z toho začalo trochu toto... hrabat. Pořád jsem neměl z toho nějaký dobrý pocit. Pořád tak na půl. Pak jsem cosi udělal (vím přesně co), na druhý den ráno poslechl a snad i vykřikl se zaťatou pěstí: JE TO TAM! KONEČNĚ! Konečně jsem začal mít ten dobrý pocit a začal se modlit, aby ho měli i členové kapely. Dle mailu a SMS to vypadá dobře. Uffff.

Pátek. V pátek, ve středu odpoledne a ve čtvrtek dopoledne jsem trochu překopal avizovaný mix kapely Free Fall. Taky to nebylo pořád nějak ono. Ale myslím, že se to nakonec povedlo (minimálně já jsem spokojen). V pátek večer jsme to spolu s kapelou poslechli, poskládali a s konečným platným "HOWTOWVOW" se vydalo CD cestou - necestou k Vám. Ať se mu daří a Vám ať se líbí.

Tak. A to je snad všechno. Ještě snad nějaké ty ukázky.....

Soubory ke stažení

  • Free Fall (1.76 MB)
    Valveking je vlevo (kdyby náhodou)
  • SDOS (1.92 MB)
    VHT + Mesa/Boogie

Komentáře

[1] 06.05.2007 [17:22] shup
Stando, skvělá práce na Chmelnici! Kapela "Luční Pop" Ti moc děkuje!
[2] 07.05.2007 [13:52] ZuZa
Pripojim se za DP k podekovaní za bezproblemove ozvuceni na Chmelnici a taky vse nejlepsi k svatku!!!
[3] 07.05.2007 [23:15] Květák
Taky mockrát děkuji za přání a za skvělý výlet!
Komentovat tento článek