[ČESKY] [ENGLISH] [DEUTSCH][PO NAŠÉM]
Studio ŠOPA
Menu
Aktuální články
Archiv zápisků
Poslední komentáře
Hledání

Vizovice, Vizovice

Těmito slovy začínal letošní ročník festivalu Master`s Of Rock ve Vizovicích. A pokud si tyto slova dáte do "intonačního formátu: Ty! Ty! Ty!" tak je to to pravé Ořechové. Ano. Kdo to poznal, festival odpálila kapela Six Degrees Of Separation. Měl jsem tu čest stát v ten moment za FOH pultem a trochu jim to kazit. Jak se říká: nikdo není dokonalý a tak aby to nebylo dokonalé, muselo se tomu trochu pomoci a povedlo se. Nejsem tady od toho abych psal hudební reporty či recenze. Jednak by to bylo silně neobjektivní a druhak na koncerty, či festivaly nechodím hledat chyby, ale hlavně se bavit a poslechnout co se vůbec děje mimo stěny studia. V každém případě, byť silně neobjektivním, mám radost z kapel, které zde nahrávám, že se dostanou na tak velké pódium, před tolik lidí a ještě k tomu s přehledem odehrají svůj set. Silně neobjektivně: SDOS mě překvapili, širák důle!

Po skončení vystoupení Dygrýsů začalo teprve ale peklo. Heslo odpoledne: Rumtime se neslo u pivních stánků široko - daleko a dlůůůůůho. Seznámil jsem se tam s lidmi, které jsem znal jen z doslechu a nebo ani z doslechu. Uherský Brod, Ludkovice a široké daleké okolí Střední Evropy. A jelikož jsem neřídil, tak.... ve čtvrtek to bylo dobré.

V pátek ráno jsem se normálně, jak slušný člověk, probudil doma, uvařil sobě i ženě ranní kávu, dostal do sebe trochu nikotinu a zazvonil zvonec(k). Kapela Free Fall si pro mě přijela, abych zase s nimi odjel do Vizovic a trochu jim to taky pokazil za FOHáčkem. Kdo neviděl co se v tu dobu stalo, stejně by neuvěřil. Nicméně tak zaskočené lidi jsem v životě neviděl! Kdo ví, ten ví, kdo neví, tomu to nepřeji zažít :-)
A tak jsem se zase ocitl ve Vizovicích. Akorát si "štelovali" na podiu věci Motorhead, ale i pod podiem. Kapela si přivezla kompletní pódiovku i FOH pult s efektovými racky. Pódiovku nemyslím jen bicí, kytarové aparáty atd... tím myslím kompletní pódiové odposlechy, pódiový mix, prostě komplet. Svým způsobem se nedivím. Před nějakými lety (na Noci plné hvězd) od zúčastněných lidí se mě doneslo, že jejich pódiový zvuk je totální hlukový masakr a management kapely nic nenechává náhodě. Prostě si to přivezli nastavili, odtáhli do zadu a bylo to. Co se týče technických záležitostí, v závěru aktualitky se budu tímto zabývat podrobněji. A tak se po zkoušce Motorhead mohla chystat kapela Free Fall. Po krátké zvukovce začalo jejich vystoupení a věru jim to šlo pěkně. Jistá zkušenost z velkého podia na Basifirefestu udělala prý své a dokázali si na podiu "udělat" tu pohodu u hraní. A to je základ úspěchu. Mít dobrý pocit při hraní.
Po odehrání setu Free Fall nastal Rumtime. Chlapi tam snad seděli od čtvrtku či co... poslechl jsem si chvilku hvězdy večera Motorhead, prochodil areál (po boku dvou příjemných dam) a zpět domů, do Lipova.

Sobota. Sobota byla perná od rána. Zavést děti k babičce a alou zpět do Vizovic. V sobotu jsem pomohl trochu s cimbálovkou Maldé Slovácko kapele Silent Stream Of Godless Elegy (zvukově podotýkám), zašli jsme zkontrolovat Rumtime pracoviště, zda-li se něco nezměnilo (tentokráte bez rumu). Nezměnilo. A hned odjezd do Dubňan, kde jsem večer zvučil zábavovou kapelu Charon. Přechod ze 160kW aparátu na 3kW je asi jako přestup z Formule1 do Trabantu. Ale zvládli jsme to nakonec. Jaksi.

Technické zázemí festivalu:
zvukovou a světelnou aparaturu zajišťovala firma Highlite z Ostravy pod vedením Martina Dudy. Aparatura L`Acoustic (hlavní PA systém) měl výkon cca 160kW. Podle požadavků Motorhead se polovina subwoferů zavěšovala, což způsobilo sice delší "dolet" basových frekvencí, ale ubylo na citlivosti, což bylo poznat "v kotli". Prostě ty basy hrály jinak, než například v Třinci (kde to byl teda opravdu masakr). Hlavní FOH mix MIDAS Heritage 3000. Efektový rack byl vybaven FX efekty T.C.electronic, Lexicon a Yamaha. Kompresory DBX (napočítal jsem jich asi 11?), rychlé gate Drawmer (4 stereo kusy). Dále v druhém racku v podstatě kompletní výbava výstupních mašin (crossovery, eq, limitery) Klark Teknik. Mikrofony na podiu Shure SM 57, SM 58, Beta 52, kondenzátorové klipsny na tomy (zřejmě Shure nebo Audix). Ty bych osobně vůbec nepoužíval, chápu pohodlí a rychlost při výměně bicích sad, ale husí krky trochu padaly na blány a celkově zvuk z těchto mikrofonků (to platí i o AKG) není moc pěkný. V celkovém zvuku prolezou jen tečky a nekonkrétní dunivý bas tomů. Overheady a hihat byly snímány mikrofony AKG C451. Prostě výbavička pěkná.
S tímto aparátem a s lidmi od aparátu jsem se nesetkal po prvé (a doufám, že ne naposled), takže vše probíhalo v naprosté přátelské atmosféře (ne pracovní či odborné). Byl zde přítomen i člověk, co měl na starosti aparaturu na Basinfirefestu (Tome zdravím Tě), s kterým jsme to všechno taky probrali co a jak :-). Prostě byla pohoda i za mixážním pultem, což je záruka dobré spolupráce, plného výkonu a "předrátování" dle požadavků a potřeb. Ale s Martinem Dudou nikdy nebyly tyto potíže. Dokonce vznikla i důvěra ze strany Highlite, kdy Martin říkal: ale co ti tady budu vysvětlovat a stát ti tu za prdelí. Však víš, jdu na kafe. Dokonce, když jsem se tam objevil po třetí, tak se mě ptali, jestli tu sobotu nechci vzít už za ně, že tam jsem víckrát, než oni :-). Ale berme to s rezervou. Chlapi moc Vám děkuju za důvěru a snad někdy zase u pultu!

FOH pult Motorhead byl identický s tím "českým" i výbava FX racků. Což svědčí o kvalitní světové výbavě firmy Hghlite. Jediné snad co měl na víc, byly 3 lampové preampy a zavěšené létající prasátko nad svým mixem.

Na závěr bych vzpomenul ještě pár negativních příspěvků z fora MoR. Celkově tam účastníci hodnotí špatný zvuk celé akce. Nechci nikoho obhajovat, ani na někoho svádět vinu a ani sám nemoho posoudit, zadali SDOS a Free Fall zněli dobře (to ve foru nikdo nevzpomíná), ale všeobecně platí jedna věc. Zvukař je regulérním členem kapely. Pokud kapely,či zvukaři kapel mají strah si stoupnout za tento kolos, vůbec se nedivím. Ten aparát nehraje sám, je nekompromisní a záludný. Láká svým výkonem a citlivostí. Reaguje na každé milimetrové pohnutí potenciometru mixu. Věřte mě, že zvukaři, majitelé aparatur (aspoň teda u Highlite) jsou velice rádi, že si tam stoupne člověk, který kapelu zná a ten zvuk "utvoří" dle libosti. Pokud si zvukař kapely není jistý v kramflecích, zvukaři jej navedou, pomůžou, nemějte z toho strach a běžte do toho. Moje první zkušenost v opravdu velkým mixem byla na nultém ročníku Metalmánie v Ostravě, kde zvučila firma T-servis a kluci mě navedli jak, co atd...
Celkově, pokud si člověk našel to místečko v hledišti, hrálo to pěkně. Ne všude, to je pravda, ale bylo tam vesměs všechno, co tam mělo být. A pokud někdo nadává na majitele aparátu, že to nenazvučil tak jak kdyby to bylo z desky, je to špatně. Je to přesně to samé, jak kdyby si kapela vzala místo svého stálého člena někoho jiného, třeba kytaristu. Byť by to byl studovaný akademik, nikdy to nebude hrát po spolu tak dobře, jak se sehraným teamem. Tak to jen tak na okraj, taková malá obhajoba.

Jinak to byl velmi příjemný víkend a děkuji všem kapelám za pozvání za mixážní pult, že jsem si mohl zařídit zase ten kolos a Martinu Dudovy a jeho teamu za super profesionální přístup při řešení mých skromných požadavků. A vůbec všem lidem, kteří byli na place a podpořili svými ohlasy všechny kapely. Bylo to super publikum, které přeju všem kapelám. Díky moc všem!

Komentáře

[1] 18.07.2007 [10:28] Hu.Dr (SDOS) www
A Tobě, Staníčku, ještě jednou velké díky , že jsi do toho s náma šel a ty kobyly pod kapotou PAčka krásně kočíroval !!! Tož zas někdy někde, víš jak :). Hůůůůůůůůů P.S. Na MOR fóru se neřeší zvuk, tam se řeší pičoviny. Nicméně v kuloárech se šeptá, že zvuk jsme měli výborný ... takže skromnost stranou, brachu !!!!!
[2] 18.07.2007 [11:19] hyena
no na fóru Móru bych rekl ze se spis resi sračky, chcanky a hniloba nez pico*viny :))
[3] 21.07.2007 [23:08] hyena
ten robot asi sral aj na tych Toikach na MORu, ze byly furt plne, coooo?
[4] 23.07.2007 [18:51] Aleš www
Tož to su pěkná ostuda, ani jednu z uvedených kapel jsem neslyšel. Letos bylo ve Vizovicách gravitační pole výčepů jakési obzvlášť silné... Co se týká kritiky zvuku, pokoušel jsem se reagovat na fóru MoR v podobném duchu (jakože to je záležitost kapelních zvukařů), ale byl jsem hned označen za hňupa a "obrovského odborníka" ... Ale co už. Těším se na setkání se SDOS na Mexikofestu a v Tasově, snad to Staňo s těma našima hudlátkama zase nejak zvládneš:-))
[5] 23.07.2007 [18:54] Květák
Reakce na[5]: Aleši, na Mexickofesu bude s SDOS jejich zvukař Zrnko, takže to bude ještě lepší!
[6] 23.07.2007 [19:36] Aleš www
Reakce na[6]: Tož to si dám taky líbit. Já su pokaždé celkem rád, když dojde kapelní zvukař, aspoň si dám chvilku oraz. Na Mexiku toho budu mět od rána aj se stavjáním aparátu plné brýle...
Komentovat tento článek