[ČESKY] [ENGLISH] [DEUTSCH][PO NAŠÉM]
Studio ŠOPA
Menu
Aktuální články
Archiv zápisků
Poslední komentáře
Hledání

To je dost, žes nás taky jednou někam vyvez

Taaaak děti, konečně jsem se dostal k napsání jedné pohádky na dobrou noc. Ačkoli to tak nevypadá, bylo zase hodně práce. A dokonce tak mnoho, že nezbývalo času ani na napsání krátké aktualitky. Dnes se vynasnažím tak nějak to všechno skloubit do jedné. Aktualitky. Minulý týden zde donahrávala svůj promo snímek kapela Six Degrees Of Separation. Následující dny byly obětovány míchání tohoto materiálu. Ve čtvrtek se snad podařil "najít" míchací model, který se mě konečně zalíbil a který byl odeslán kapele. Uvidíme jak se s tím nakonec vyrovnají i oni. Taktéž bylo zapotřebí to nahrávání trochu shrnout a tak jsme si na toto shrnování vybrali ideální místo a to v pátek 7.3.2008 na Metalmánii ve Zlíně. A když už tam tak nějak všichni byli, tak si tam kluci i zahráli a zazpívali na pódiu a já si stoupl za mix, aby tam nebylo prázdno (za mixem). Kluci odehráli set skladeb. Uvádím zde pořadí a název kapely, která danou skladbu složila:
• první - Six Degrees Of Separation
• druhá - Six Degrees Of Separation
• třetí - Six Degrees Of Separation
• čtvrtá - Six Degrees Of Separation
• pátá - Six Degrees Of Separation

Kluci odehráli slušně, obecenstvo tleskalo, zvuk měl údajně málo decibel (snad poprvé, co mě nikdo nevyčinil za to, že to bylo přeřvané...). Akceptoval jsem přání majitele aparatury (Martina Dudy), aby to zbytečně neřvalo, ale asi jsem to akceptoval moc. Nebyl jsem nikterak omezován výkonem cizího přičinění, zesílit jsem to určitě mohl..... no, příště se budu muset zeptat, zda-li jsou decibely v pořádku. Omlouvám se tímto kapele a fanouškům za nízkou hladinu dB u vystoupení Six Degrees Of Separation. Celý den nádherně zdokumentoval manager kapely Kurty. Video je možné shlédnou přímo na stránkách Six Degrees Of Separation, nebo zde na Youtube. (po uzávěrce: dostali jsme svolení od managementu SDOS pro umístění videa na naše stránky, najdete jen v sekci Šopaamplión - díky Kurty!)

Ve Zlíně toho večera odehrály své sety taky další kapely. Momentík, musím si najít stránky pořádající agentury, které to vlastně byly.... tak, už to mám:
Program festivalu:
13:00 Otevření haly
14:00 – 14:25 Helpness (CZ)
14:35 – 15:10 Six Degrees Of Separation (CZ)
15:25 – 16:05 Drone (Ger)
16:25 – 17:10 Törr (CZ)
17:30 – 18:20 Mortal Sin (Australia)
18:40 – 19:30 Evile (UK)
20:00 – 21:15 OverKill (USA)
21:45 – 23:00 Rage (Ger)
23:30 – 01:00 MEGADETH (USA)

Tak to trochu probereme: první kapela - Otevření haly, jsem bohužel neslyšel. V té době jsem si dával mám takové tušení kafe v bekstejdžidži. Druhá kapela - Helpness jsem si poslechnul asi polovinu skladby s tím, že bych si měl před vystoupením kapely Six Degrees dát asi kafe. Třetí kapela - Six Degrees Of Separation jsem slyšel celou a dokonce jsem na ni i dobře viděl. Čtvrtá kapela - Drone... na ni jsme se zašli podívat i s ženou (před tím jsem si myslím vypil kafe) a konstatoval jsem, že takový styl mě rozhodně nevadí. Pěkně jim to hrálo, kapela hrála spolu, výborný zpěv. Pátá kapela - Törr, šestá kapela Mortal Sin... skvělé to bylo. Česneková polévka, vepřový steak s hranolkama a tatarskou omáčkou. Sem tam nějaký ten drink v podobě kofolarum a kde se vzala, tu se vzala kapela sedmá - Evile. Požitek z česnekové polévky byl natolik silný, že si opravdu nevzpomínám, jak kapela hrála. Dali jsme si v bekstejdžidži kafe a šli se mrknout na OverKill. Kafe věru nebylo špatné a tak jsme se zpátky vydali ku zdroji. Kafe nebylo..... zkusil jsem tedy zelený čaj... naštěstí kafe po krátké chvilce doplnili a my se mohli těšit na hvězdy večera Megadeth.

Mýty, pověry a skutečnost: již týden před touto akcí mě byla avizována skutečnost o aroganci, neschopnosti hry a vůbec jakéhosi celkového rozkladu vůdčí osobnosti Megadeth Dave Mustaina. Co na to říct? Za níže uvedené písmenka mě jistě málokdo pochválí, či bude souhlasit. Popíšu své postřehy. Megadeth byla v době mého učilištního věku kapelou nr.2 (nr.1 byl Anthrax). Nejsem si zcela jist, zda Megadeth vystupovala v této republice poprvé (ale asi ano). Nasvědčovala tomu skutečnost, že hodně lidí z bekstejdže (produkce, vystupujíci kapely) na Mustaina hleděli jak puci. Osobně musím říct, že jsme se spolu na chodbě míjeli několikrát, nezaznamenal jsem od něj žádný nevraživý pohled. Pro sběratele detailů a pikantností: používal stejné WC jako my všichni v bekstejdžidži. Na místě koncertu (v prostorách bekstejdže) byl přítomen hned po hokejovém utkání (které se odehrávalo v sousední hale a kterého se Mustain jako divák zúčastnil). Měl kolem sebe zajisté lidi z ochranky. Dle mého názoru: kdyby tento člověk měl dát všem vlastoruční podpis (těm, kteří samozřejmě měli zájem), nic jiného by do začátku svého vystoupení nedělal. Osobně jsem se divil, že je na místě tak brzy a nenechal se přivést až těsně před vystoupením z hotelového pokoje ("hvězdy" vystupující na MoR to tak dělají a nikdo se na tím nepozastavuje a nehlásí do světa jejich aroganci).
Samozřejmě jsem byl zvědavý na jejich hudební výkon (nemyslím tím dB). Ale dříve než se dostaneme k vlastnímu vystoupení, vzpomenu (jak již bývá zvykem) několik technických detailů. Celý festival (dá-li se tomu tak říct) se zvučila na aparát LAcoustic. Známý to již z předešlých akcí MoR a pod... Nevím jaký byl přesný výkon, ale odhadem: byla třetina beden, které byly použité na MoR 2007. Tam byl tehdy výkon 160kW. 160/6*2-2πr+0+πD = cca 53kW ve zvukové aparatuře. Na pódiu i u FOH byl standardní Martinův "gýr", tedy mixpulty MIDAS, gate drawmer, kompresory DBX, efekty Eventide, Lexicon a Yamaha. Kapela Megadeth si přivezla svůj "gýr". Digitální mixážní pult Digidesign (hodně vstupů, hodně výstupů, spousta ovládacích prvků.....). Mikrofony, vysílačky, pódiový mix, to všechno bylo jejich. Bicí Ddrum (v arzenálu bubeníka se nacházel i EMO BEATER), které byly odvážně postavené a to tak, že šlapáky byly vlastně ve vzduchu... kytarové aparáty nebyly Mesa Boogie, na basu byly použity "ledničky" Ashdown. To jsou ty nejpodstatnější věci. Když se na to celé podíváme z blízka, zjistíme následující: Mustain - 4x Marshall box, Marshall zesilovač, Broderick - Engl Special edition. 4x Engl box, Lomenzo - Ashdown zesilovače. Nedílnou součástí technického vybavení byli technici Megadeth samotní. Za racky s aparáty seděli či postávali lidi, kteří prováděli jak ladění a přípravu nástrojů, tak přepínání a zapínání efektů (!). Celkový zvuk jsem si byl poslechnout chvilku i k FOH mixu, byl čitelný, plný a nebyl uřvaný jako na některé kapely toho večera. Snad jen dvě výtky k dokonalosti: třetí přechod, zřejmě díky upadnutému mikrofonu na blánu, byl jak plechová krabice z papíru, a zpěvy se občas trochu ztrácely (byl to začátek koncertu, jistě ty jejich zpěvy zvukař doladil). Téměř celé vystoupení jsem pak sledoval z boku bekstejdždž zóny. Opět pro sběratele pikantností mám dva malinké poznatky: Mustain pil v průběhu koncertu červené víno (pro sběratele senzací dodám, že vypil "bohužel" jen asi 2dl tohoto moku). Druhý poznatek: Mustain na pódiu chodí úplně stejně jak v bektejdžidži (tam neměl ovšem okolo krku kytaru). Kapela zahrála k mé spokojenosti hlavně skladby z dob jejich největší slávy a já si tak zavzpomínal na učňovská léta. Zahrané to bylo precizně, snad jsem nebyl moc ovlivněn, ale nepostřehl jsem jedinou chybičku. Někdo čekal víc, někdo méně. Osobně jsem byl naočkovaný z různých kanálů na to nejhorší (sólo na foukací harmoniku a pod...), nic takového se nestalo. Vystoupení Megadeth u mě pohřbilo všechny tyto signály.

Trocha spánku, krásná ranní projížďka Horňáckým Pinďolínem, a máme tady sobotní nahrávání ve studiu LŠU Veselí nad Moravou a to s pěveckým sborem z Hroznové Lhoty. Jak jsem se záhy dověděl, krátce jsem nespal jen já. Někteří majstri doprovodné muziky na tom byli podobně. Pravda, nebyli asi na Megadeth i když smrtelný výraz v očích některých této myšlence plně nasvěčoval. Ale znáte to... muzikanti, to je Vám pakáž... večer šohaj, ráno šohaj... do hodinky to tam bylo. Následně jsem se dověděl, že vlastním živnostenský list na buzerování lidových umělců. Sbor, pod vedením Pavla Valíčka, v poslední době zaznamenal opravdu velký vzestup. Pěvecký sbor v obci Hroznová Lhota nemá až takovou tradici jako například ve Velké nad Veličkou. Z historie ovšem víme, že sbor ve Lhotě byl. Vůbec Lhota se řadila mezi centra folklorního dění. Jistě je tomu hodně dávno a myslím, že ani naše babičky si to nepamatují, ale je to tak. Znovuobrozené folklorní dění to nemá lehké a jen tak lehké mít nebude. Ale myslím si, že mužský pěvecký sbor v této podobě je ten první úspěšný krok a já jim a Pavlovi držím palce. Každopádně tomu všemu pomohl výběr písniček a celková úprava aranží. Díky tomuto výběru bude připravované CD jistě hodně zajímavé. Nahrávání pokračovalo i dnes (v neděli). Jen tak mimochodem, klobásky byly vskutku výtečné!

A pohádky je konec.

Komentáře

[1] 10.03.2008 [19:51] Hooya
Mě též mile Dave svým chováním velmi překvapil, čekal jsem arogantního všefuckujícího čuráka, opak byl pravdou. A k jeho výkonu není co dodat, je to skvělý muzikant. Koncert jsem si naplno užil a budu na něj vzpomínat ještě hodně dlouho.
[2] 16.03.2008 [21:37] martin
jen malá poznámka...nej zvuk měli Overkill, řek bych, že Megadeth převálcovali, bicí byly jeden kulomet,nasazení kapely skvělý, u Megadeth nebyly slyšet kopáky, jinak supr akce, možná místo vyčichlých Torr mohli být Root, když už black metal a místo Rage s oteklým falešně zpívajícím pěvcem, třeba... Testament??? :-)))
[3] 16.03.2008 [23:24] Květák
Reakce na[2]: to je právě ten subjektivní názor...přít se nebudu a "vo tom to je" ;-)
[4] 18.03.2008 [10:53] Martin
v pohodě, já jen, že jsem jel na Megadeth a dostali mě Overkill, byť jsem je nikdy neposlouchal. Za ty prachy to bylo víc než super.
Komentovat tento článek