[ČESKY] [ENGLISH] [DEUTSCH][PO NAŠÉM]
Studio ŠOPA
Menu
Aktuální články
Archiv zápisků
Poslední komentáře
Hledání

Rok 2007

Tak a je to tady. Rok se s rokem sešel a nám opět tak trochu náleží bilancování. Tak jaký byl ten starý rok 2007? Všeobecně pro nahrávací studio Šopa byl uplynulý rok dobrý. Bylo hodně práce, pak hodně práce a nakonec hodně práce. A to je samozřejmě dobře. Rok 2007 znamenal pro studio nepředstavitelný nahrávací kolotoč, který jsem doposud nezaznamenal.
V roce 2007 bylo natočeno či smícháno v nahrávacím studiu Šopa 20 regulérních nahrávek vydaných na CD, 17 promo-demo snímků, smíchán zvuk k jednomu live DVD plus podílení se studia na realizaci (nahrávání bicích a kytar) projektu Paladran (to bohužel zatím nevím, zda-li je to demo, promo či CD). Dále proběhly nějaké reklamy a úpravy podkladů pro mažoretky a aerobic. Když to celé sečteme, vydělíme, vyjde nám cca 3,3 projektu do měsíce.

Studio Šopa potkal taky neúspěch. Tedy aspoň pro mě to neúspěch je. Nepodařilo se mě zde ve studiu udržet skvělého kolegu Vlastika Kozubíka. Na jaro šel svou cestou. Patří mu velké mé díky za pomoc při realizaci společných projektů a přeji mu tímto mnoho úspěchů v jeho nynější činnosti!

Bez pomoci to ovšem někdy nejde. V uplynulém roce mě občas pomáhal dlouholetý kolega Martin Vavřík, který momentálně studuje na VŠ. K mému potěšení studuje zvukařinu a snad se taky konečně něco v roce 2008 od něj naučím.

Rozebírat jednotlivé projekty zřejmě nebudu. Bylo jich opravdu hodně a k mému potěšení bylo nahrávání vesměs veselé. A když je sranda je vyhráno. Jen bych si dovolil malé shrnutí co se týče nahrávání CD. Ke všem regulérně vydávaným nahrávkám jsem tento rok přistupoval osobitě. Ani jedna nahrávka nevznikala dle nějaké předlohy. K výslednému zvuku jsem přistupoval jen dle svého úsudku k dané situaci. Několikráte jsem v aktualitách zmiňoval, že beru zvuk jako celek. Výsledný zvuk je kompromis mezi jednotlivým nástroji a aranžemi skladby. Hodně se experimentovalo a laborovalo. Za všemi nahrávkami si pevně stojím. Vím jak vznikaly, za jakých okolností a ze všech projektů jsem si vzal ponaučení do budoucna. Největší zvukový experiment vznikl na konci roku. Ano, bylo to se skupinou Dark Gamballe. Chtěli jsme to prostě udělat jinak. Úplně jinak. Po prvním odeslaném mixu jsem s napětím očekával co bude... a to tedy bylo. Telefonát. Jiří "10" Sedláček: "Jsem v šoku...." Hlavou mě proběhla celá má dosavadní "kariéra", v mžiku jsem začal přemýšlet co budu dělat dál (jako "helfr" u míchačky bych asi neobstál)... to ticho trvalo věčnost, než Jura pokračoval: "... myslím tím v šoku... v dobrém slova smyslu." V tu ránu jsem úplně zapomněl na své případné účinkování v rozvíjejícím se stavebnictví. Dnes jsem taktéž dostal povolení a o vzorek tohoto šoku se podělíme i s Vámi (viz přiložený soubor).

Ale taky jsem v průběhu roku neseděl jen ve studiu. Měl jsem tu čest vyrazit i do polí. Zvučil jsem tři "štace" Sleepwalking tour kapel Dying Passion a Sad Harmony, některé vystoupení na letních festivalech kapel Six Degrees Of Separation, Dark Gamballe, Free Fall, Malignant Tumour...

Nahrávání folklóru je taková kapitolka sama o sobě. Jsem rád, že se můžu podílet a těchto projektech. S přibývajícím věkem si člověk začíná uvědomovat tak trochu i minulost a tradice kraje v kterém žije. Ne že bych byl v letech minulých neznalý našich tradic. Ale nahrávání cimbálek a sborů mě opravdu začalo vnitřně velmi naplňovat. Nehledě na to, že střídání nahrávání folklóru a "moderny" mě dodává všeobecnou chuť do práce a vytahuje mě to ze stereotypu práce. Za to jsem velmi vděčný a v roce 2008 tomu nebude jinak.

Co napsat na závěr? V první řadě chci poděkovat své ženě. Bez její podpory by to prostě nešlo. Chci poděkovat kapelám, které zde nahrávají, bez nich by studio Šopa nebylo. Chci poděkovat Martinu Šáděrovi za redakční systém EDA CMS, chci poděkovat providerovi Jirkovi Chalabalovi a jeho firmě VESNET za špičkovou péči při realizaci mých výmyslů a nároků na připojení k netu (hlavně první on line video přenos ze studia, který byl pro nás ponaučením a mě přiměl k technickému zdokonalení, protože on line videopřenosy budou co nevidět standardní součástí těchto stránek!!!!!!). Dále chci poděkovat všem příznivcům dobré muziky, všem návštěvníkům našich stránek, které snad budou i v příštím roce vedeny ku prospěchu věci a k veselému odreagování od všech všedních povinností a starostí.

Přeji všem do roku 2008 hlavně zdraví !!!!!!!!!! Ten zbytek již není tolik důležitý.

Staňa Valášek

P.S. 1.1.2008 ve 12:00 hod to stále platí !!!!!!!!

Soubory ke stažení

  • Šok (2.59 MB)
    New Dark Gamballe

Komentáře

[1] 01.01.2008 [14:17] hyena
vo*le CD neee? jinak vyborne shrnuti, mozna bys mohl misto michacky delat aj nejakeho reportera, ..treba Mladý Lipov nebo tak ;)
Komentovat tento článek